Osnovna škola Oroslavje

« Rujan 2022 »

POSUDBA I VRAĆANJE KNJIGA U VRIJEME

PANDEMIJE COVID - 19

Učenici razredne nastave ne posuđuju i ne vraćaju knjige u školskoj knjižnici. U učionici svakog razreda nalazi se KUTIJA ZA KNJIGE u kojoj učenici ostavljaju poruku knjižničarki koju knjigu žele posuditi i knjigu koju vraćaju.

Učenici predmetne nastave posuđuju knjige u školskoj knjižnici (istovremeno najviše tri učenika iz istog razrednog odjela), a vraćaju ih u kutiju na ulazu u školsku knjižnicu.

I dalje vrijedi pravilo: ako ne stigneš pročitati knjigu u roku od 14 dana, produži ju na 7 dana - putem poruke u kutiji (RN) ili dođi u školsku knjižnicu (PN). Produžiti možeš bez knjige.

•  Učenička zakasnina se ne naplaćuje!

KADA I KAKO POSTATI ČLAN ŠKOLSKE KNJIŽNICE?

Pri prvom posjetu školskoj knjižnici, đaci prvaci postaju članovi školske knjižnice.

Upis u školsku knjižnicu je besplatan, a kod upisa učenik dobiva člansku iskaznicu s osobnim podacima.

ŠTO ZNAČI POSUDITI, A ŠTO VRATITI KNJIIGU?

Kad si izabrao/la knjigu, dođi do knjižničarke s knjigom. Knjižničarka će na datumnik na knjizi i u člansku iskaznicu učenika evidentirati datum posudbe.

Vrati knjigu u roku od 14 dana, a ako nisi stigao/la u tom vremenu pročitati knjigu, produži ju kod knjižničarke. Produžuje se na 7 dana.

Ako nisi produžio/la knjigu, platit ćeš zakasninu. Po radnom danu (subote, nedjelje i praznici se ne računaju) zakasnina iznosi 50 lipa.

Sakupljeni novac od učeničkih zakasnina utroši se na kupnju lektirnih naslova.

Knjigu vrati neoštećenu kako bi i ostali korisnici mogli pročitati tu knjigu.

Prisjeti se bontona u školskoj knjižnici.

Tko s knjigom ode iz knjižnice, a nije se javio knjižničarki, knjigu nije posudio već ukrao!

Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige i jedan dječji časopis.

Knjige se posuđuju tijekom cijele školske godine (zimski i proljetni odmor učenika), a za vrijeme ljetnog odmora knjige se ne posuđuju.

KNJIGU MOŽEŠ I REZERVIRATI DOLASKOM U KNJIŽNICU I UPISOM NA LISTU REZERVACIJA, TELEFONOM ILI MAILOM.

OŠTETIO SAM KNJIGU! IZGUBILA SAM KNJIGU! ŠTO SADA?

Oštećenu knjigu pokaži knjižničarki. Ako se knjiga može popraviti, knjižničarka će ju popraviti i oprostiti ti (samo prvi put). Ako je knjiga jako oštećena, kupit ćeš novu, ili donijeti neku svoju, dobro očuvanu, a oštećenu ćeš zadržati.

Ako si knjigu izgubio, treba kupiti novu, o čemu ćeš se dogovoriti s knjižničarkom.

KAKO ĆEŠ PRONAĆI KNJIGU KOJU ŽELIŠ?

Kada uđeš u školsku knjižnicu, uočit ćeš određene oznake na policama. Pogledaj što one znače!

M – KNJIŽEVNOST ZA NAJMLAĐE

D – DJEČJA KNJIŽEVNOST

O – KNJIŽEVNOST ZA MLADEŽ

I – IGROKAZI

N – NARODNA KNJIŽEVNOST

REFERENTNA ZBIRKA : ENCIKLOPEDIJE, ATLASI , RJEČNICI, LEKSIKONI, PRIRUČNICI

IMA LI KNJIGA KOJE SE NE IZNOSE IZ KNJIŽNICE?

U knjižnici, na posebnom mjestu, u staklenom ormaru, nalaze se enciklopedije, atlasi, leksikoni, rječnici i različiti priručnici koji se zovu referentna zbirka. Takvih knjiga ima samo po jedan primjerak, jako su vrijedne i skupe. Ne čitaju se od stranice do stranice, već samo određeni dijelovi.

Njima se može služiti samo u knjižnici i nema potrebe ih odnositi kući.

ČASOPISI

Knjižnica je pretplaćena na časopise za djecu i mladež: Prvi izbor i Moj planet, Modra lasta i Smib, Olimp te na znanstveno-popularne, stručne i pedagoške časopise: Hrvatsko zagorje, Hrvatske šume, Meridijani, Kaj, Jezik, Tonovi, Strani jezici, Zrno, Unikat, Lađa i Školske novine.

Ako ti je dosadno, imaš slobodan sat ili jednostavno želiš malo mira, dođi u školsku knjižnicu!

Posudi i pročitaj neku knjigu ili časopis i saznaj nešto novo!